Archiwum

Historie z życia prałata

Dnia 21. września br. w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbył się wieczór autorski księdza Prałata Tadeusza Osińskiego, który właśnie wydał swoją biografię, pt: „Ksiądz Prałat Tadeusz Osiński. Życie i działalność kapłańska”. Do napisania książki nakłoniła go Katarzyna Szkarpetowska, dziennikarka, autorka, m.in.  książki wywiadu - rzeki z ks. Janem Kaczkowskim „ Dekalog” oraz książki „Jego portret. Opowieść o ks. Janie Kaczkowskim”.  Spotkanie poprowadziła Dominika Martoń-Jaroszewska 

 

Ksiądz Prałat Tadeusz Osiński  urodził się 1936 roku we wsi Kosuty, pow. Łuków. Pochodzi z bardzo religijnej rodziny. Rodzice jego  zajmowali się rolnictwem.  Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 24 lat. Początkowo pełnił  posługę duszpasterską w parafii pw. Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim, później m.in. Sokołów, Siedlce, aż  trafił do parafii w Łochowie, gdzie w latach 1987-2011 pełnił funkcję proboszcza. To była jego ostania parafia. Obecnie przebywa na emeryturze, nadal jednak jest silnie związany z parafią Łochów, gdzie mieszka, współpracuje z łochowskimi  grupami emeryckimi (Łochowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku działającym przy MiGOK, PZERiI oraz Klubem Seniora), gdzie jest zawsze proszony o poprowadzenie modlitwy podczas spotkań opłatkowych i wielkanocnych). Jest także psychologiem w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, przyjmującym w Urzędzie Miejskim w Łochowie.

Podczas piątkowego spotkania Ksiądz Prałat opowiedział wiele historii ze swojego życia, które wzbogaciły jego życiorys na tyle, że czytając jego książkę, nawet ktoś nieznający jego osoby przeczyta ją z zaciekawieniem, wynosząc z niej wartości życiowe, chrześcijańskie oraz historyczne.

Na uroczystość przybili sympatycy księdza Prałata, jak i jego przyjaciele i znajomi,  m.in. Burmistrz Łochowa - Robert Gołaszewski, obecny proboszcz Parafii Łochów - Roman Kowerdziej,  Dyrektor Miejskiego  i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie - Artur Lis, który jako gospodarz przywitał na wstępie wszystkich gości,  jak i głównego bohatera spotkania. Chętni mogli zakupić książkę z osobistą dedykacją.

                Aa