Archiwum

Policyjne info

Działania NURD

1 października prowadzono na terenie naszego powiatu wzmożone działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Węgrowska drogówka czuwała nad bezpieczeństwem podróżujących na drogach powiatu oraz reagowała na wykroczenia popełniane zarówno przez kierujących jak i pieszych.

Głównym zadaniem policjantów w tym dniu było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych a także przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom.

Funkcjonariusze zatrzymywali kierujących pojazdami za przekraczanie prędkości. Ujawnili 10 wykroczeń w ruchu drogowym popełnionych przez kierujących pojazdami. Policjanci sprawdzali również stan trzeźwości wszystkich kierujących. Wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci ujawnili 4 wykroczenia, było to m. in. przechodzenie w miejscu niedozwolonym.

Działania PASY

28 września policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie prowadzili krajowe działania pn. „PASY”. Ich celem jest ograniczenie skutków wypadków drogowych, wynikających z niezapinania pasów bezpieczeństwa. Obowiązek ten jest notorycznie bagatelizowany przez kierujących oraz pasażerów, którzy nie zdają sobie sprawy jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz z tego, że pasy bezpieczeństwa często mogą uchronić przed poważnym urazem, utratą zdrowia, a nawet tragiczną śmiercią w wypadku drogowym. Skontrolowano 43 samochody i ujawniono 11 wykroczeń niekorzystania z pasów bezpieczeństwa. Naruszenie obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 100 złotych oraz przypisaniem 2 punktów karnych, natomiast przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami to grzywna w postaci MKK w wysokości 150 złotych i aż 6 punktów karnych.

Zdarzenia drogowe

Zdarzenia miały miejsce 18 i 21 września:

- w Łochowie (18.09) policjanci zatrzymali do kontroli drogowej Alfę Romeo. Mieszkaniec pow. węgrowskiego przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 56 km/h. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy;

- w Łochowie (21.09) policjanci ustalili, że kierujący pojazdem ciężarowym marki Volvo obywatel Białorusi nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu i uderzył w Toyotę. W zdarzeniu nie odnotowano osób rannych;

- w Sokółce, gm. Sadowne (21.09) doszło do kolejnego zdarzenia drogowego. Policjanci ustalili, że 21-letni kierujący fiatem wykonując prawidłowo manewr skrętu w prawo został uderzony w tył pojazdu przez 20-letniego kierującego fiatem. Następnie pojazd, który uderzył zjechał na przeciwległy pas ruchu i przewrócił się na bok pozostając w rowie. W wyniku zderzenia 20-letni  mieszkaniec powiatu wyszkowskiego z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala w Ostrowi Mazowieckiej.

Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego  o rozwagę i ostrożność na drodze. Szczególnie o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem.

Działania „Telefony”

Węgrowska drogówka przez cały dzień (18.09) sprawdzała, czy kierowcy stosują się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku podczas rozmowy. Podobne działania prowadzone będą w całym kraju.

W myśl przepisów prawa o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Przepis ten ma swoje głębokie uzasadnienie, albowiem wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością się poruszamy, pokonujemy co najmniej kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie i dla innych uczestników ruchu drogowego. Statystyki wskazują, że 8 na 10 kierowców w Polsce używa telefonu podczas jazdy.

W sytuacji gdy telefon jest naszym nieodłącznym towarzyszem np. narzędziem pracy, należy się wówczas wyposażyć w tzw. zestaw głośnomówiący. Za pomocą niego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową.

Wypadek w centrum Łochowa

13 września w Łochowie, skrzyżowanie ul. Kolejowej z Al. Pokoju, najprawdopodobniej w wyniku nie ustąpienia pierwszeństwa przejazdu, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych marki Peugeot i Dodge.  Działania przywracające ruch prowadzili również strażacy: OSP Łochów, OSP Budziska i ZRM Łochów.

Osoby podróżujące Peugeotem zostały zabrane na kontrolę do szpitala w Węgrowie. Zastęp OSP Łochów przekierowano do innego miejscowego zagrożenia, nasz zastęp pozostał na miejscu na zabezpieczeniu i do pomocy Policji.

Trzeźwość kierujących autobusami

10 września w powiecie węgrowskim prowadzone były policyjne działania „Trzeźwość w przewozie osób”. Mundurowi sprawdzali stan trzeźwości kierujących autobusami, „busami” a także pojazdami nauki jazdy, taksówkami czy też innymi pojazdami realizującymi transport osób. Policjanci  sprawdzali także kierowców pod kątem posiadania przez nich wszelkich wymaganych dokumentów, w tym uprawniających do prowadzenia tego typu działalności. Funkcjonariusze sprawdzili 30 kierowców autobusów, busów  i ujawnili 1 nietrzeźwego kierującego.

Kolizja w Budziskach

5 października po południu na DK-62 w Budziskach doszło do kolizji dwóch samochodów (dostawczego i tira) Ruch odbywał się wahadłowo. 

Za: KPP Węgrów i RPW