Policyjne info nr 188

Oznakuj swój rower

Ruszyła akcja bezpłatnego oznakowania rowerów. W przypadku grup zorganizowanych (np. szkoły, kluby rowerowe) istnieje możliwość, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, przyjazdu policjanta we wskazane miejsce.

Aby oznakować rower należy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość właściciela roweru (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport) oraz dowód jego zakupu (np. książkę gwarancyjną). Rowery znakowane są za pomocą specjalistycznego urządzenia tzw. engrawera. Sprzęt został zakupiony dzięki wsparciu finansowemu UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

Zgodnie z projektem każdy oznakowany rower otrzymuje specjalną naklejkę z kodem zawierającym numer identyfikacyjny. Informacje na temat roweru i jego właściciela są umieszczane w komputerowej bazie komendy policji. Wydawana jest również  tzw. "Karta ewidencyjna roweru, wraz z danymi personalnymi właściciela. Odcinek karty otrzymuje także właściciel pojazdu. Szczegółowe informacje (025) 792 12 56.


O współpracy szkół z policją

Prelekcję o „Procedurach postępowania nauczycieli i metodach współpracy szkół z policją w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży przestępczością i demoralizacją” wygłosiła przedstawicielka węgrowskiej Policji podczas konferencji dla dyrektorów i nauczycieli szkół z powiatu węgrowskiego.

Podczas konferencji pn. „Bezpieczna Szkoła” zorganizowanej przez PODN w Węgrowie wystąpiła również psycholożka - Justyna Rutkowska z tematem zaburzeń u dzieci i młodzieży oraz Łukasz Wojtasik trener Fundacji Dzieci Niczyje, mówiący o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie.

Na spotkaniu omówiono „Procedury postępowania nauczycieli i metody współpracy szkół z Policją w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży przestępczością i demoralizacją”. W szczególności zwrócono uwagę na aspekty prawne w podejmowaniu działań interwencyjnych przez nauczycieli. Na podstawie ustawy w postępowaniu w sprawach nieletnich wyjaśniono takie pojęcia jak nieletni, demoralizacja, czyn karalny. Omówiono procedury postępowania nauczycieli w przypadkach uzyskania informacji, że uczeń może być pod działaniem alkoholu lub środka odurzającego lub gdy posiada przy sobie takie środki. Na koniec podkreślono rolę współpracy przedstawicieli szkół z Policją i zachęcano do udziału w lokalnych działaniach profilaktycznych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom oraz zapobieganiem demoralizacji i przestępczości nieletnich.


Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym

Powiatowe eliminacje ogólnopolskiego turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym zakończone. Powiat węgrowski reprezentować będzie młodzież ze Szkoły Podstawowej w Sadownem i Gimnazjum z Kryp.

Celem turnieju jest przede wszystkim propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze poprzez znajomość przepisów ruchu drogowego oraz bezpiecznych zachowań.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali elementy odblaskowe, a dla zwycięskich drużyn przygotowano tablety, mp4 i słuchawki. Poziom wiedzy i umiejętności uczestników turnieju, z roku na rok jest coraz większy. Ale turniejowa rywalizacja to nie wszystko. Wiedza tam wykorzystywana pozostanie i na pewno przełoży się na bezpieczne zachowania na drogach.


Majowy bilans na drogach

W związku z długim weekendem majowym i spodziewanym wzrostem natężenia ruchu węgrowscy policjanci od 20 kwietnia do poniedziałku 6 maja, przeprowadzili wzmożone działania na drogach powiatu węgrowskiego. W tym samym okresie prowadzone były działania prewencyjne ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń. 

Na drogach powiatu węgrowskiego nad bezpieczeństwem podróżujących czuwała zwiększona ilości patroli. Policjanci przede wszystkim sprawdzali prędkość i trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów. Pomimo wzmożonych kontroli oraz apeli o zachowanie rozwagi, przestrzeganie przepisów i trzeźwość, od wtorku 30 kwietnia na drogach w powiecie węgrowskim doszło do 13 kolizji drogowych oraz ujawniono 11 nietrzeźwych kierujących i 2 osoby w stanie po użyciu alkoholu.


Wypadek w Zieleńcu

27 kwietnia (sobota) na trasie K - 50 w Zieleńcu (gm. Sadowne) doszło do zdarzenia drogowego z udziałem trzech osób rannych. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący Volkswagenem podczas wyprzedzania uderzył w tył jadącej przed nim Dacii Logan. Dwie osoby podróżujące Dacią oraz kierujący Volkswagenem z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala. Kierujący 30-letni mieszkaniec Warszawy miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Postępowanie w sprawie przyczyn i okoliczności zdarzenia prowadzi KP w Łochowie.


Wypadek śmiertelny

Do wypadku doszło 18 kwietnia na terenie gm. Stoczek. Policjanci będący na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że kierujący samochodem osobowym potrącił pieszego, który w wyniku odniesionego urazu zmarł. Sprawca odjechał z miejsca wypadku a ciało 52-letniego mężczyzny zostało odnalezione po kilku godzinach od zdarzenia. Policjanci następnego dnia ustalili sprawcę zdarzenia i okazało się, że był to 37-letni mieszkaniec tej gminy. Został zatrzymany w policyjnym areszcie do przedstawienia zarzutów. Sąd zastosował areszt tymczasowy.

 

Na podstawie info KP Węgrów

 
Michal Krupa