Archiwum

Metody naliczania i wysokości opłat

Przez cały kraj przetoczyła się debata metody naliczania i wysokości opłat wywozu odpadów z dniem 1 lipca 2013 r. W naszej Gminie koszt wywozu odpadów został uzależniony od tego czy będą one segregowane przez właścicieli nieruchomości oraz od liczby osób zamieszkałych w niej. Okazuje się, że ponad 80% badanych gmin wybrało metodę uzależnioną od liczby osób zamieszkałych w danym domostwie.

Na stronie Gminy www.gminalochow.pl został zamieszczony list p. Pawła Tomczaka, Dyrektora Biura Związku Gmin Wiejskich RP w sprawie wdrażania nowej ustawy śmieciowej:

Szanowni Państwo,

Dotychczas odbyło się wiele spotkań i debat w sprawie wdrożenia ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. I mimo znaczącego zaawansowania gmin w przygotowaniu nowego systemu gospodarki odpadami, to ciągle pojawiają się wątpliwości i pytania.  Miesiąc temu zainicjowany został cykl spotkań wirtualnych z ekspertami z różnych dziedzin, które wspierają przedstawicieli gmin w realizacji powyższego zadania. Obecnie uczestniczy w tych spotkaniach ponad 800 osób z 555 gmin. Dodatkowym potencjałem tych spotkań jest  szeroka wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami projektu bezpośrednio w trakcie spotkań i na forum dyskusyjnym. Ciągle istnieje możliwość zgłoszenia swojego udziału.

Dodatkowo w załączeniu przesyłamy Państwu przykłady  materiałów przygotowanych w ramach projektu – prezentacja z analizy stawek z 1200 gmin, fragment opracowania Szkoły Głównej Handlowej, którego całość jest dostępna dla uczestników projektu.

Podajemy również przekierowanie na przykładowe nagranie z jednej z sesji poświęconej „Metody naliczania i wysokości opłat” http://vimeo.com/64081043  (z uwagi na ochronę danych osób uczestniczących w sesji, z nagrania usunięta została bardzo ciekawa dyskusja tocząca się równolegle na „czacie” – to jest dodatkowa wartość bezpośredniego udziału, można również w trakcie spotkania zadawać pytania prowadzącym).

Przy zgłaszaniu zalecamy korzystanie z rejestracji poprzez  stronę Związku www.zgwrp.pl/odpady.

 

Z poważaniem,
Paweł Tomczak, Dyrektor Biura ZGWRP

 
Michal Krupa