Obiecujące talenty

Dnia 15 lutego w sali konferencyjnej przy ul. Wyspiańskiego 20 w Łochowie odbyła się gala, już XVII edycji powiatowego konkursu literackiego „Pióro szuka talentu”, organizowanego dotychczas przez łochowskie gimnazjum, a po oświatowych przekształceniach - przez Szkołę Podstawową nr 2 w Łochowie.

Konkurs pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Nadleśnictwa Łochów, Starostę Węgrowskiego i Burmistrza Łochowa. Wcześniej, bo 25 stycznia jury konkursu dokonało rozstrzygnięcia nadesłanych na konkurs 213prac, na które składały się utwory poetyckie i prozatorskie. W związku z tym jury konkursu: Piotr Witul, Barbara Gałązka, Ewa Kowalczyk, Jolanta Prochacka-Cyrych i Karol Wojteczek miało pełne ręce roboty.

 

Konkursowej ocenie podlegały własne utwory poetyckie oraz proza uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - łącznie sześć kategorii konkursowych, a ponadto tradycyjnie już kategoria związana z tematyką leśną.

Również podczas tegorocznej gali, młodzi gospodarze spotkania: gimnazjaliści oraz uczniowie klas siódmych dokonali prezentacji utworów laureatów konkursu oraz aranżując utwory wokalno-muzyczne znanych polskich, jak i zagranicznych wykonawców - poprzez odpowiednio dobrany repertuar i akompaniament gitarowy księdza Piotra - dosyć szybko wytworzyli miłą i jednocześnie refleksyjną atmosferę spotkania, czego żąda od nas pisane słowo. Dlatego obecność i czas spędzony podczas gali stały się niezapomnianą chwilą, z bagażem estetycznych doznań.

W gronie szkół podstawowych (I kategoria konkursowa), z których wywodzą się finaliści konkursu, znalazło się najwięcej szkół: Szkoła Podstawowa im. W. Witosa w Gwizdałach (SP Gw.), Szkoła Podstawowa w Kamionnie (SP Ka.), Szkoła Podstawowa w Kopciach (SP Ko.), Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Miedznie (SP Mi.), Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Orzełku (SP Orz.), Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Toporze (SP To.), Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku (SP St.), Szkoła Podstawowa im. Czesława Wycecha w Sadownem (SP Sa.), Szkoła Podstawowa w Wierzbnie (SP Wi.),Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie (SP 1 Wę.), Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie (SP 2 Wę.), Szkoła Podstawowa nr 1 im. Baonu „Nadbużańskiego” AK w Łochowie (SP 1), Szkoła Podstawowa Nr 2 w Łochowie (SP 2),Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie (SP 3).

W II kategorii, w której występowali uczniowie klasy VII szkoły podstawowej (ww. szkół) oraz uczniowie klasy II i III gimnazjalnej - przypisanych do szkoły podstawowej (jako wynik przekształceń) lub do gimnazjum wygasającego, np. Gimnazjum im. bł. Edwarda Grzymały w Sadownem (G. Sad.).

W kategorii III znaleźli się licealiści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie (LOW), Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie (LOŁ) i Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem (LOS).

A oto wyniki:

Kategoria I - Poezja

1. Julia Wójcik, godło „Julaw”(SP St.);

2. Aneta Zawisza, godło „Litte Fox”(SP Sa.);

3. Natalia Kukiełka, godło „Nati” (SP 3), Wiktoria Gałązka, godło „Blue - Blue”(SP Sa.) oraz Jakub Kowalczyk, godło „Maks Pechowiec” (SP St.);

- 4 wyróżnienia: Dominika Rogala, „Anika” (SP St.);Wiktoria Kwiatkowska, „Wiki” (SP 2); Zuzanna Oniszk, „Zuzolek” (SP 1);Mateusz Petliński, „Mati” (SP Gw.).

Kategoria specjalna - wiersz o lesie:

1. Julia Wójcik, godło „Julaw” (SP St.),

2. Martyna Szymanik, godło „Jednorożec” (SP St.) oraz Wiktoria Jabłonowska, godło „Wika” (SP 1),

3. Aleksandra Szalwa, godło „Poleczka” (SP Ko.) oraz Jakub Kowalczyk, godło „Maks Pechowiec” (SP St.).

- 4 wyróżnienia: Weronika Filipiak, „Arbuzik”(SP 1);Dominika Rogala, „Anika”(SP St.); Izabela Decyk, „Stokrotka” (SP St.) oraz Amelia Gronek, „Amelka” (SP Wi.).

Kategoria I - Proza

1. Julia Wójcik, godło „Julaw” (SP St.);

2. Paulina Barbachowska, godło „Paula” (SP Mi.);

3. Wiktoria Rydzewska,godło „Wikar” (SP St.);

- wyróżnienia otrzymali: Natalia Bartosiewicz, „Nati”(SP To.) oraz Karolina Bakłanow, „Karola” (SP 1).

Kategoria II - Poezja

1. Karolina Kowalewska, godło „Orchestra”(G. Sad.);

2. Oliwia Tomaszewska, godło „VILO”(SP Gw.) oraz Agnieszka Renik, godło „Hoizer”(G. Sad.);

3. Alicja Cichocka, godło „Cisia” (SP 2);

- 6 wyróżnień: Zuzanna Końsko, „Farciara”(SP Ka.); Zuzanna Zabadała, „Cecil Donovan”(SP 2 Wę.);Patrycja Michalska, „Walkiria” (SP Wi.); Agnieszka Chodkiewicz, „KOT” (SP Wi.); Amelia Duszyńska, „Lusia” (SP To.) oraz Zuzanna Przybysz, „Swing” (SP 2).

Kategoria specjalna - wiersz o lesie:

1. Patrycja Przewódzka, godło „Kamyk”(SP 2);

2. Zuzanna Iskra, godło „Mia” (SP 2);

3. Weronika Akonom, godło „Niebieskooka” (G. Sad.) oraz Zuzanna Końsko, godło „Farciara” (SP Ka.);

- wyróżnienie: Patrycja Michalska, godło „Walkiria”(SP Wi.).

Kategoria II - Proza

1. Krzysztof Piecka, godło „Anonim” (SP Gw.);

2. Adrian Gołaszewski, godło „Angel”(SP 2);

3. Magdalena Nowakowska, godło „MALFETTO”(SP Gw.);

- 5 wyróżnień: Malwina Borkowska, „Malwa” (SP Gw.); Ewa Kowieska-Agnilar, „Awe” (SP 1 Wę.); Paulina Nowak, „Amissa” (SP St.); Szymon Skwarski, „Nurek” (SP 2) oraz Kacper Wlazłowski, „KRÓL KACPER”(SP Orz.).

Kategoria III - Poezja

1. Marta Jednorałek, godło „Ashita” (LOW);

2. Adrianna Kopania, godło „Neverly”(LOŁ);

3. Kinga Rukat, godło „Sakura”(LOS).

Kategoria III - Proza

1. Marta Jednorałek, godło „Ashita” (LOW).

Kategoria specjalna - las

- wyróżnienie: Michał Aponyuk, „Śniący - Śniący”(LOŁ).

Każdy z wyróżnionych otrzymał dyplom, nagrodę i gadżety. Podziękowania zostały wręczone opiekunkom laureatów konkursu - nauczycielkom języka polskiego szkół, z których oni wywodzili się oraz przedstawicielom: Nadleśnictwa Łochów, Powiatu Węgrowskiego i Gminy Łochów-za patronat, za hojność, za sponsorowanie.

By finał konkursu mógł dojść do skutku i cieszyć tam przybyłych, wcześniej ogrom pracy włożyły animatorki: Jolanta Prochacka-Cyrych, Ewa Kowalczyk i Marzena Wyzińska, dzięki którym XVII edycja konkursu przeszła do historii. Zapowiedziały one, że nie jest to ich ostatnie słowo, tym bardziej że za rok konkurs wejdzie w dorosłość (18 lat). Organizacja kolejnych 17. edycji konkursu przez ten sam zespół zdarza się niezmiernie rzadko, a zapału by kolejne edycje konkursu miały miejsce - im nie brakuje, wręcz narasta. Sprawcy - młode, początkujące talenty słowa.

R

 
Michal Krupa