Międzynarodowy Dzień Teatru

 

Kilkudziesięcioosobowa grupa młodych ludzi z Łochowa i okolic wzięła udział 27 marca w zorganizowanym w MiGOK z inicjatywy dyrektora MiGOK Artura Lisa z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru seminarium poświęconym teatrowi pantomimy oraz jego twórcy, Henrykowi Tomaszewskiemu.

Na przygotowaną i poprowadzoną przez Elżbietę Pastecką, artystkę pantomimy i krytyka tej sztuki, imprezę złożyły się trzy części: 1. pokaz filmowy zapoznający nas z największymi artystami pantomimy i klaunady (m. in.  Marcel Marceau, Claire Heggen, Grock, Jengibarow) oraz z unikalną sztuką twórcy polskiej pantomimy, Henryka Tomaszewskiego; 2. zwięzłe i treściwe wprowadzenie Artystki w istotę teatru pantomimy oraz 3. warsztat z zakresu inscenizacji teatru ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji zespołowej, w którym wzięła udział dziewiątka odważnych.

Na oczach widzów Elżbieta Pastecka zainscenizowała dwie etiudy inspirowane naturalną scenerią (skalny krajobraz, zmagające się z wichurą drzewo).  Trzecią z etiud wymyślili i zainscenizowali sami uczestnicy warsztatu. Za pomysł (człowiek w łodzi na wzburzonym morzu) oraz sposób inscenizacji Artystka dała zespołowi szóstkę, zaznaczając jednocześnie, że profesjonalne wykonanie tej etiudy wymaga minimum 6-letniej nauki techniki pantomimy oraz sztuk pokrewnych jak taniec, gimnastyka, akrobatyka.  Nie musimy dodawać, że zarówno widownia jak i uczestnicy warsztatu nie kryli zadowolenia z faktu skutecznego wprowadzenia ich przez Artystkę w fascynujące tajniki sztuki mimu, a szczególnie jej teatralnego oblicza.

DK

 
Michal Krupa