Archiwum

Łochów pamięta

                  Obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości za nami. Obok ogólnokrajowych uroczystości, odbyło się także wiele regionalnych wydarzeń, upamiętniających ten historyczny i niezwykle ważny dzień w dziejach naszego kraju. Również gmina Łochów postanowiła w wyjątkowy sposób uczcić dzień, w którym Polska po 123 latach niebytności terytorialnej, wróciła na mapy Europy  odzyskując tym samym suwerenność.

Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z programu „Niepodległa 2017” koordynowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury zorganizował na terenie dworca kolejowego w

Łochowie dwudniowe spotkania z kulturą, które miały przybliżyć mieszkańcom powiatu węgrowskiego historyczne znaczenie święta, które jest nie tylko dniem wolnym od pracy, ale przede wszystkim dniem jedności narodowej oraz  radości z odrodzenia się naszego kraju.

Obchody rozpoczęły się w sobotę o godzinie 17:00 od otwarcia wystawy zatytułowanej  „Bitwa warszawska 1920 - 18 decydująca bitwa w dziejach świata. Cud nad Wisłą” zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Przedstawia ona wszystkie najważniejsze postaci będące bezpośrednio związane z tym wydarzeniem, jak również przebieg walk i opis wypierania wojsk Sowieckich z terenu nowo kształtującej się Rzeczpospolitej. Dzień 11 listopada zakończył koncert jazzowych interpretacji utworów polskich kompozytorów w wykonaniu Tomasza Ostaszewskiego, który hipnotyzował tłumnie przybyłych gości swoją grą na akordeonie.

Drugiego dnia obchodów, tj. w niedzielę 12 listopada, mieszkańcy regionu ponownie licznie zebrali się na terenie dworca kolejowego, by wziąć udział w wydarzeniach, które kończyły obchody odzyskania niepodległości. Przybyłym gościom wręczano flagi narodowe wykonane przez uczniów Samorządowego Przedszkola nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Baonu Nadbużańskiego Armii Krajowej w Łochowie. Wieczór rozpoczął Michał Kołodziejek, który pokrótce ponownie zapoznał wszystkich zebranych z wystawą przygotowaną przez IPN. Następnie rozpoczął się główny punkt tego wieczoru, czyli otwarcie wystawy poplenerowej pt. „Dwory i pałace - dolina Liwca kraina dłutem i pędzlem tworzona”, zorganizowaną przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie. Przedsięwzięcie to odbyło się w dniach 27 lipca - 6 sierpnia przy tymże domu kultury (o czym GŁ pisała sierpniowym wydaniu). Przedstawione dwory i pałace, w przeszłości odwiedzane były przez osoby związane z działalnością patriotyczną (na jednym z obrazów znajduje się Pałac w Julinie, który należał I. i H. Paderewskich). Obchody zakończyły się koncertem pt. „Droga ku wolności” w wykonaniu zespołu chrześcijańskiego Moja Rodzina z Glinojecka.

Te dwa dni pełne były podniosłych pieśni, przemówień oraz atmosfery jedności i braterstwa. Pozostaje mieć nadzieję, że jubileuszowa, setna rocznica obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, zostanie uczczona w sposób równie godny, a atmosfera tego święta sprawi, że jedność i zrozumienie na dłużej zagości w sercach i myślach wszystkich mieszkańców nie tylko Mazowsza, ale całej Polski.

Rafał Bobrowski