Archiwum

Współzawodnictwo podsumowane

Od 17 lat prowadzone jest współzawodnictwo sportowe szkół z terenu powiatu węgrowskiego w oparciu o zawody sportowe z kilkunastu dyscyplin sportowych organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy. Współzawodnictwo to odnosi się do roku szkolnego. 24 listopada br. w Zajeździe w Miedznie odbyło się podsumowanie tegoż współzawodnictwa za rok szkolny 2016/2017.

W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele wychowania fizycznego najlepszych szkół, władze powiatowe Szkolnego Związku Sportowego w Węgrowie na czele z prezesem p. Michałem Rybakiem i Wiceprezesem p. Janem Tempczykiem, samorządowcy gminni i powiatowi oraz proboszcz parafii Miedzna ks. Jarosław Górski, będący zarazem gospodarzem tego obiektu.

 

Jeśli podsumowanie to i nieco liczb:

- w minionym roku szkolnym przeprowadzono łącznie 85 zawodów, zorganizowanych dla dwóch kategorii szkół podstawowych (do 100 uczniów i powyżej 100 uczniów), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych;

- szkoły z terenu powiatu węgrowskiego zajęły 10 miejsce na 42 powiaty w naszym województwie, gdyż prowadzona jest również klasyfikacja wojewódzka (Mazowieckie Igrzyska) oraz krajowa - dotychczas nie osiągnęliśmy tak dobrych wyników, jak w roku szkolnym 2016/2017 - mając na uwadze małą liczebność mieszkańców naszego powiatu, w porównaniu z pozostałymi powiatami województwa mazowieckiego to nie lada wyczyn, z tego też widać, że talenty sportowe to również domena prowincji.

Na tak znaczący sukces zapracowały również szkoły z terenu naszej gminy, szczególnie SP nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie oraz Publiczne Gimnazjum w Łochowie.

Zajęte przez szkoły lokaty w zawodach sportowych (od szczebla gminnego po krajowy) są odpowiednio punktowane, co w efekcie daje ranking sportowy szkół. W poszczególnych kategoriach zawodów szczebla gminnego i powiatowego, pierwsze trzy miejsca przedstawiają się następująco (pozostałe niżej wymienione lokaty dotyczą szkół z terenu gm. Łochów):

szkoły  podstawowe (do 100 uczniów) - sklasyfikowano 15 szkół:

1. Kopcie, 2. Trzebucza, 3. Grygrów, 7. Gwizdały, 13. Kaliska (Julin);

szkoły podstawowe (powyżej 100 uczniów) - sklasyfikowano 11 szkół:

1. Łochów (Nr 3), 2. Węgrów, 3. Miedzna, 5. Ostrówek, 6. Łochów (Nr 1), 9. Kamionna;

Gimnazja - sklasyfikowano14 szkół:

1. Łochów, 2. Sadowne, 3. Liw, 6. Ostrówek, 9. Gwizdały, 10. Kamionna, 11. Kaliska (Julin);

szkoły ponadgimnazjalne sklasyfikowano 6 szkół:

1. I LO Węgrów, 2. ZSP Węgrów, 3. NLO Stoczek, 4. ZSP Łochów.

Najbardziej okazałe sukcesy uczniów dotyczą takich dyscyplin sportowych jak czwórbój lekkoatletyczny, piłka ręczna, piłka nożna i unihokej. Stąd najlepszym trenerom, nauczycielom w-fu SZS ufundowało okolicznościowe dzwonki odlane w pracowni dzwonów braci Kruszewskich w Węgrowie. Dwa z nich trafiły do trenerów łochowskich: Tomasza Wojtasiewicza za zdobycie Mistrzostwa Mazowsza w szóstkach piłkarskich przez uczniów SP Nr 3 w Łochowie i Pawła Wróbla za Mistrzostwo Mazowsza w Unihokeju (Gimnazjum Łochów). Pozostałe dwa trafiły do trenerów węgrowskich: Marcina Tempczyka za Mistrzostwo Polski w Czwórboju lekkoatletycznym (SP Węgrów) i Pawła Kucia za Wicemistrzostwo Polski w piłce ręcznej (SP Węgrów).

Realizacja bogatego kalendarza współzawodnictwa sportowego szkół nie byłaby możliwa gdyby nie coroczna dotacja Samorządu Powiatu Węgrowskiego (20 tys. zł).Działalność SZS w istotny sposób wspierają finansowo również sponsorzy, o których także pamiętano i odpowiednio podziękowano im.

R