Archiwum

Kolejny Przystanek

W dniach 16-17.11.2017 odbyła się w ramach VII Łochowskiej Jesieni Poezji kolejna edycja Konkursu literackiego Przystanek Norwid. Organizatorami konkursu był Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Węgrowie.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego - Adama Struzika, Wicemarszałka Senatu RP - Marii Koc, Burmistrza Łochowa - Roberta Gołaszewskiego oraz Starosty Węgrowskiego - Krzysztofa Fedorczyka. Konkurs był także wsparty medialnie m.in. Gazetę Łochowską.

 

Głównym założeniem Konkursu - Przystanek Norwid jest popularyzacja polskiej poezji, w tym twórczości Cypriana Kamila Norwida.

Pierwszego dnia Konkursu Pani Małgorzata Szeja (polonistka i popularyzatorska twórczości Norwida) przedstawiła wykład na temat twórczości Norwida. Wieczorem zaś odbyło się spotkanie literackie z Panią Sławomirą Łozińską aktorką teatralną i filmową, która zaprezentowała unikalny tekst Kazimiery Iłłakowiczówny pt. „Ścieżka obok drogi”.

Natomiast w kolejnym dniu w Łochowskiej Jesieni Poezji odbyła się promocja książki pt. „Obława Augustowska” przygotowana przez Panią Teresę Kaczorowska Prezesa Związku Pisarzy na Mazowszu.

Sam Konkurs był podzielony na dwie kategorie. Pierwsza z nich recytatorska odbywająca się w dniu 16 listopada była przeznaczona dla młodzieży szkolnej i licealnej. W tej kategorii wzięło udział 36 uczniów reprezentujących 10 szkół podstawowych i licealnych z terenu powiatu węgrowskiego i Wyszkowa. Uczestnicy mieli okazję zaprezentowania umiejętności recytatorskich przed przybyłymi gośćmi i jury w składzie (Anna Mizińska, Małgorzata Szeja, Magdalena Chabros). Członkowie jury oceniali recytacje pod względem doboru repertuaru, interpretacji utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

Zwycięzcami VII edycji Konkursu Przystanek Norwid - kategoria recytatorska - zostali:

I miejsce - Inka Lis ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łochowie

II miejsce - Aleksandra Gregorek z Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie

III miejsce Weronika Molska z Katolickiego Gimnazjum w Kaliskach

Wyróżnione zostały także Dominika Pękul ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łochowie oraz Zuzanna Borkowska ze Szkoły Podstawowej im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku. Nagrodami były między innymi sprzęt muzyczny, książki oraz dla wszystkich uczestników pamiątkowe medale z wizerunkiem Norwida i okolicznościowe Dyplomy.

Druga część Konkursu „Przystanek Norwid” - kategoria literacka, odbyła się w dniu 17 listopada - przeznaczona była dla osób dorosłych. Uczestnictwo zgłosiło 14 osób z różnych miast, takich jak; Warszawa, Sochaczew, Łochów i Węgrów. Jury w składzie Teresa Kaczorowska, Anna Mizińska, Mariusz Kubat postanowiło nagrodzić następujące osoby:

I miejsce Stanisława Podgórska z Sochaczewa

II miejsce Mirona Miklaszewska z Sochaczewa

III miejsce Katarzyna Nowak z Warszawy

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe w postaci książek, medali i dyplomów.

Warto wspomnieć, że podczas dwudniowego konkursu odbyła się ekspozycja wystawy poświęcona życiu i twórczości Michała Elwiro Andriollego. Prelekcję na jej temat poprowadził kurator wystawy, badacz życia i twórczości Andriollego, Robert Lewandowski z Józefowa.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom Konkursu. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w obszarze poezji i literatury. Dziękujemy partnerom i patronatom. Do zobaczenia za rok!

DK