Archiwum

Policyjne info

Bezpieczne przejście

1 grudnia na terenie powiatu węgrowskiego policjanci wydziału ruchu drogowego prowadzili działania „Bezpieczne przejście”. W ich trakcie szczególnym nadzorem objęto przejścia dla pieszych.

Główne przyczyny wypadków powstałych z winy pieszych to wyjście przed pojazd, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Piesi najczęściej wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, zapominając, że nawet niewielka prędkość pojazdu nie daje kierującemu możliwości natychmiastowego zatrzymania auta.

 

Zdarzenie drogowe

Do zdarzenia doszło 23 listopada na terenie Łochowa, gdzie kierująca skodą na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem i wpadła w poślizg, w wyniku czego zjechała do przydrożnego rowu. Przewieziono ją potem do szpitala z uwagi na to, że jest w ciąży. Pasażerka nie doznała obrażeń.

Zima na drogach

Niemal każdej zimy obserwując drogi możemy się przekonać, że wielu kierowców zapomina, że odśnieżenie auta to ich obowiązek. Jazda z warstwą śniegu na dachu, czy z szybami pokrytymi lodem zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. Warstwa lodu na szybach ogranicza widoczność, natomiast spadający śnieg z dachu w wyniku poruszania się samochodu, utrudnia jazdę kierowcom jadącym za nim.

Podróżując swoim samochodem, kierujący zawsze musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia. Bądźmy odpowiedzialni nie tylko za nas samych lecz również za innych użytkowników dróg i poświęćmy te kilka minut na dokładne odśnieżenie naszych aut. Nie zapominajmy o wymianie opon na zimowe, które zapewnią nam optymalne bezpieczeństwo na śliskiej, ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Nie bagatelne znaczenie ma też wymiana w samochodzie płynu do spryskiwaczy na zimowy. Nie tylko pomoże to w widoczności, ale zaoszczędzi niepotrzebnych nerwów podczas jazdy.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Kierowcy, którzy nie stosują się do tych przepisów muszą liczyć się z mandatem w wysokości do 500 zł.

Jednak na uniknięcie mandatu sposób jest prosty - wystarczy przestrzegać obowiązujących przepisów i przed wyjazdem poświęcić kilka minut na przygotowanie samochodu do wyjazdu.

Działania „SMOG”

29 listopada węgrowscy policjanci prowadzili działania ,,SMOG”, mające na celu wyeliminowanie z ruchu niesprawne technicznie pojazdy, w szczególności charakteryzujących się nadmierną emisją spalin do atmosfery.

Prowadzona akcja pod kryptonimem ,,SMOG” odbywa się cyklicznie i ma na celu eliminowanie z ruchu tych pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co może wpływać na zwiększoną emisję spalin.

Działania „NURD”

27 listopada prowadzono działania związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego – czyli "NURD". Podczas akcji policjanci zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów.

„NURD” ma na celu dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych. Są ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenie pieszych w ruchu drogowym. W ramach akcji stróże prawa zwracali uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi sami nie łamią zasad ruchu drogowego. Podczas działań policjanci ujawnili 21 wykroczeń popełnionych przez kierowców. W tym ujawniono wykroczenia dotyczące pieszych - przechodzenie w miejscach niedozwolonych.

Listopadowy długi weekend

Podczas wydłużonego weekendu (10-12 listopada) policjanci na drogach powiatu węgrowskiego odnotowali 4 kolizje i 3 wypadki drogowe, w których zginęły 2 osoby a 1 została ranna. Funkcjonariusze obecni byli na drogach, ulicach miast i gmin powiatu oraz na trasach wylotowych i wlotowych do miast. W czasie kontroli zwracali szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszali się kierujący. Sprawdzali ich trzeźwość, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci. Dwie osoby, które zginęły to pieszy i rowerzysta. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o używanie elementów odblaskowych.

Za: KPP Węgrów