Zbliżające się obchody

Na zaproszenie Marszałek Senatu RP Marii Koc i Starosty Węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka w Starostwie Powiatowym w Węgrowie dnia 12 października 2017 r. odbyło się spotkanie z samorządowcami z terenu Powiatu Węgrowskiego dotyczące organizacji zbliżających się obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Pani Marszałek Maria Koc przedstawiła zaplanowany program obchodów z zaproszeniem włączenia się w ich realizację przez lokalne samorządy. Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk omówił opracowany przez Powiat Węgrowski program obchodów, który wcześniej został opublikowany w liście otwartym.

 

Inauguracja uroczystości odbędzie się już 10 listopada 2017 r. W programie: Msza Święta w Bazylice Mniejszej w Węgrowie a następnie uroczysta Sesja Rady Powiatu Węgrowskiego w Starostwie Powiatowym w Węgrowie. Starosta podkreślił, że powiatowy program obchodów jest bardzo bogaty i dlatego należy opracować wspólny kalendarz wydarzeń, który umożliwi zaplanowanie wzięcia udziału w uroczystościach. Uczestnicy dyskutowali na temat pomysłów w realizacji upamiętniającej ten bardzo ważny dla Polaków Jubileusz.

Zgodnie podkreślano, że obchody stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w zasadzie zaczynają się już teraz i będą trwały przez kolejny 2018 rok. Jednym z założeń wspólnej wizji obchodów jest ich obywatelski charakter. Burmistrzowie i wójtowie przedstawili plany związane z obchodami w poszczególnych gminach. Ustalono, że Starostwo Powiatowe, po przesłaniu programów obchodów przez gminy, opracuje wspólny kalendarz wydarzeń i obchodów 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Świętowanie powinno się sprowadzać do możliwości spotkań mieszkańców powiatu węgrowskiego w czasie uroczystości aby cieszyć się z wolnej i niepodległej Polski.

Z tej to okazji Starosta Węgrowski, Krzysztof Fedorczyk wystosował list otwarty:

Węgrów, 9 października 2017r.

 

Szanowni Państwo. Drodzy mieszkańcy Powiatu Węgrowskiego!

 

             W 2018 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

             Pragnąc uczcić to ważne dla każde Polki i każdego Polaka wydarzenie, chciałbym wszystkim mieszkańcom Powiatu Węgrowskiego i Gościom, zaproponować wspólne obchody tej niezwykle ważnej rocznicy.

             Od dłuższego czasu przygotowujemy się do tych uroczystości. We wrześniu br. powołałem zespół do spraw obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości w następującym składzie: Pan dr Mirosław Roguski, Pani Wicestarosta Halina Ulińska, Pan Paweł Stelmach - członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego, Pan Andrzej Kruszewski - członek Zarządu Powiatu Węgrowskiego i Pan Paweł Marchela - wiceprzewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego. Na posiedzeniu w dniu 2 października wypracowaliśmy następujące kamienie milowe obchodów. Uroczystości te chcemy oprzeć o postacie czterech wybitnych Polaków i patriotów: Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa. To wokół tych czterech ,,Ojców Niepodległości Polski” będziemy prowadzić różnorodne działania. Ich celem jest oddanie szacunku i hołdu przez nas współcześnie żyjących, tym wszystkim, znanym i bezimiennym, którzy nie szczędząc nieraz ofiary  życia, wywalczyli niepodległość po 123 latach niewoli.

             Cykl obchodów rozpocznie uroczysta sesja Rady Powiatu Węgrowskiego 10 listopada tego roku, poprzedzona Mszą św. w węgrowskiej Bazylice. Pragniemy, żeby w obchody tak ważnej uroczystości włączyły sięnasze placówki oświatowe. Planujemy ogłoszenie konkursów oraz prezentowaniu w każdym numerze miesięcznika ,,Węgrowskie Bądźmy Razem” sylwetek wybitnych rodaków naszego powiatu, którzy w istotny sposób przyczynili się do odzyskania niepodległego bytu państwowego. Trzeba zadbać o pomniki, groby i inne miejsca pamięci.

             Samorząd Powiatu Węgrowskiego w latach 2017-2018 planuje zrealizować następujące przedsięwzięcia:

1. 10 listopada 2017r. – uroczysta sesja Rady Powiatu Węgrowskiego poświęcona 100-leciu  odzyskania przez Polskę Niepodległości, Msza święta w Bazylice Mniejszej w Węgrowie o godz. 11.00.

2. Grudzień 2017r. – konferencja prasowa z przedstawieniem szczegółowego kalendarza obchodów.

3. Grudzień 2017r. – otwarcie wystawy upamiętniającej  100-lecieodzyskania Niepodległości.

4. Styczeń 2018r. – obchody 155. rocznicy  wybuchu powstania styczniowego, uroczystość przy pomniku ks. Stanisława Brzóski w Starym Dworze.

5. Marzec 2018 r. – uroczystości  rocznicowe  w Węgrowskim Ośrodku Kultury w Węgrowie  przygotowane przez  I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie.

6. Kwiecień  2018 r. - uroczystości  rocznicowe  w Węgrowskim Ośrodku Kultury w Węgrowie  przygotowane przez  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie.

7. Maj 2018 r. – otwarcie kampusów domów dla dzieci (Kaliska/ Julin) i nadanie im imion.

8. Czerwiec 2018 r. – oddanie 1. odcinka drogi, nadanie jej nazwy 100-lecia Niepodległości, gm. Korytnica i poświęcenie kamienia upamiętniającego to wydarzenie w Roguszynie.

9. Lipiec 2018 r. – oddanie 2. odcinka  drogi 100-lecia Niepodległości, gm. Wierzbno.

10.  8 września 2018 r. – Dożynki Diecezjalno-Powiatowo-Gminne w Sadownem.

11. Wrzesień 2018 r. – 100-lecie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie.

12. Wrzesień 2018 r. – uroczystości rocznicowe w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem.

13. Październik 2018 r. – uroczystości rocznicowe w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie.

14. Listopad 2018 r. – uroczysta sesja Rady Powiatu Węgrowskiego, podsumowanie obchodów, odsłonięcie tablicy upamiętniającej Rok Niepodległości.

Chcę, żeby na koniec kadencji 2014-2018 zbudować 100km dróg i chodników na 100-lecie odzyskania niepodległości.

Takie są cele. Wierzę głęboko, że wspólnie uda  się je zrealizować.

Kiedy 100 lat temu Ignacy Jan Paderewski szukał pomocy na rzecz naszej ukochanej Ojczyzny, w odezwie do naszych przodków napisał: „Myślę o Polsce wielkiej i silnej, wolnej i niepodległej(…), która jest treścią mojego istnienia(…), i jednym celem życia.”

Tak myślał ten wielki Polak. My mamy wolną Polskę, nie musimy o Nią walczyć i za Nią oddawać życia. Niech więc jako swoisty testament duchowy i przesłanie na przyszłość  posłużą słowa wypisane na pomniku odsłoniętym z okazji 10. rocznicy wskrzeszenia Polski w Korytnicy:

„Miłujcie Polskę!
Służcie jej wiernie!
Miłujcie się wzajem!”

 

                                              Starosta Węgrowski

 

 

Za: www.powiatwegrowski.pl 

 
Michal Krupa