Obrady Sejmiku w Łochowie

Sejmik Turystyczny Województwa Mazowieckiego to cykliczne wydarzenie organizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W tym roku obradował on w Pałacu i Folwarku Łochów i była to już XI edycja, na której próbowano opowiedzieć sobie na pytanie, czy Slow Tourism może być nową energią napędzającą rozwój regionu?

Podczas dwudniowego spotkania, 25-26 września, obradowali przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z terenu Mazowsza, organizacji pozarządowych działających na rzecz turystyki oraz przedstawiciele regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych. Termin sejmiku zbiegał się ze Światowym Dniem Turystyki. Była to zatem doskonała okazja do wręczenia wyróżnień osobom zasłużonym dla rozwoju turystyki na Mazowszu. Był to jednocześnie kulminacyjny punktem tegorocznego sejmiku turystycznego - uroczysta gala, podczas której przyznano wyróżnienia osobom zasłużonym dla rozwoju turystyki na Mazowszu. Zaszczytu tego, z terenu naszego powiatu, dostąpili: Wicestarosta - Halina Ulińska, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Węgrowskiej - Jadwiga Giers oraz dr Mirosław Roguski.

 

Podczas pierwszego dnia obrad sejmiku turystycznego podsumowano projekt Slow Road - Mazovia Edition, czyli samochodowej trasy turystycznej wiodącej przez Mazowsze - szlaku smacznej i zdrowej kuchni oraz malowniczych gospodarstw agroturystycznych położonych z dala od zgiełku miasta i utartych szlaków turystycznych. Z cyklem wykładów wystąpiła krakowska Grupa Eskadra – główny organizator i realizator ogólnopolskiego projektu Slow Road. Tego dnia sejmiku zaplanowano również zwiedzanie powiatu węgrowskiego, na terenie którego odnaleźć można wiele turystycznych perełek, m.in. zamek w Liwie, Bazylika Mniejsza w Węgrowie czy Dom Gdański.

Tematyka drugiego dnia sejmiku nawiązywała do popularnego obecnie trendu Slow, m.in. poprzez wystąpienia przedstawicieli magazynu i portalu Kukbuk, którzy opowiedzieli o wyjątkowym jedzeniu i ludziach je wytwarzających oraz o tym jak skutecznie promować Slow Food. Jednym z wykładowców był członek stowarzyszenia Hotele Historyczne w Polsce, podpowiadający, jak adaptować obiekty historyczne do celów hotelarskich, gastronomicznych czy rekreacyjnych. Swoje wystąpienie miał też prezes firmy Arche - Władysław Grochowski, który przybliżył uczestnikom sejmiku, nie tak odległe, złe czasy dla łochowskiego pałacu.

Wielu uczestników spotkania wyjeżdżało z Łochowa mile, pozytywnie zaskoczonych, tym co tu i w powiecie ujrzeli.

                R 

 
Michal Krupa