Kapela Łochowska fest gra

Kapela Łochowska to dobrze znana mieszkańcom naszej gminy grupa wokalno-instrumentalna działająca przy Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie. Założona została w 2009 roku z góry ustalonym profilem artystycznym - miał to być folklor miejski i tak już zostało.

Traf chciał, że zasłynęła też w Berlinie, podczas obchodów Dnia Polonii 22 maja ub. roku, o czym pisaliśmy wówczas na lamach G.Ł.  Największym jej sukcesem była promocji Powiatu Węgrowskiego i Gminy Łochów podczas  ww.  obchodów.  Swoim  tam  występem  zaskarbili  sobie  serca  niejednego  Polonusa.  Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest od 2002 roku. Wzorem lat poprzednich festyn jest doskonałą okazją do wspólnych spotkań, wspomnień i zabaw, odbył się w Ratuszu w berlińskiej dzielnicy Renickendorf.

Patronat nad uroczystością sprawował: Burmistrz Dzielnicy Reinckendorf Frank Balzer oraz Konsul Generalny RP w Berlinie Marcin Jakubowski. Projekt był współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz ze środków Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów. Wydarzenie wspierane było przez TVP Polonia. 

Oprócz berlińskiego epizodu, mają też i mniej znamienite występy artystyczne podczas różnych publicznych imprez plenerowych lub masowych organizowanych na terenie naszego województwa, np. Festiwal Zbliżenia Kultur Dni Łochowa 2014, 2015 i 2016, II Międzynarodowy Turniej Smaków na Zamku w Liwie 2015, Festiwal Miodu i Chleba w Kamieńczyku 2014, I i II Łochowska Biesiada Twórczości Seniorów 2015 i 2016, charytatywny występ podczas 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łochowie 2016, Festyn Dni Sadownego 2015.

Nie obyło się bez licznych nagród i wyróżnień, m.in.:

- II miejsce w kategorii Kapele podczas konkursu Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych Mazowsza i Podlasia w Sterdyni w 2009 i 2013 r.;

- II miejsce w konkursie Zespoły Kabaretowe Mazowsza i Podlasia w Sokołowie Podlaskim w 2013 r.;

- nagroda specjalna podczas VII Festiwalu Mivena-Etno w Mińsku Mazowieckim w 2014 r.;

- III miejsce w prezentacjach scenicznych w kategorii Zespoły śpiewacze, taneczne, soliści w IX Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów - Węgrowskie Barwy Jesieni 2014;

II miejsce podczas III Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego na Folwarku w Kamyku - Srebrna Gęś;

- Medal Heleny i Ignacego Paderewskiego w kategorii „Zasłużony dla kultury” dla Wojciecha Winogrodzkiego w 2015 r. 

Celem działalności Kapeli Łochowskiej jest kultywowanie i popularyzacja twórczości artystycznej z zakresu folkloru miejskiego, w szczególności folkloru warszawskiego i lwowskiego, jak również wykonywanie utworów z innych regionów mających związek z głównym nurtem działalności. W repertuarze Kapeli są ponadto pieśni biesiadne, żołnierskie, utwory taneczne. Godnym zauważenia jest fakt, że Kapela gra muzykę na żywo, co jest już rzadkością w dobie obecnych możliwości technicznych, ale może właśnie dzięki temu ma wspaniały kontakt z publicznością i jest zawsze ciepło przyjmowana zarówno przez publiczność, jak i przez jury na różnych konkursach i festynach. 

Kapela występuje w składzie: Wojciech Winogrodzki - akordeon, śpiew, jest jednocześnie kierownikiem i koordynatorem kapeli; Eugeniusz Gąsiorowski - banjo, śpiew; Jacek Salwiński - skrzypce, klarnet; Jerzy Jakubik - gitara i śpiew; Jacek Chomontowski - kontrabas oraz Sławomir Nadaj - bęben, perkusja.

Kapeli życzymy dalszych osiągnięć i sukcesów.

                R

 
Michal Krupa