Policyjne info

Pożar - ćwiczenia

Policjanci KPP wspólnie ze strażakami z OSP i PSP wzięli udział w ćwiczeniach „Łochów 2017”, które odbyły się na terenie zakładu Styropmin ul. Fabryczna w Łochowie. Celem ćwiczeń było sprawdzenie i doskonalenie służb a także osób o zarażeniach jakie mogą wystąpić w trakcie pożaru.

Symulowany pożar do jakiego doszło na terenie zakładu  to pożar z osobami poszkodowanymi . Na terenie zakładu  przebywała duża ilość pracowników, w którym to  wybuchł pożar. W budynku przebywali pracownicy. Służby mundurowe miały na celu postępować zgodnie z algorytmami. Zabezpieczyć miejsce zdarzenia i  likwidować  skutki zdarzenia.

 

Poszkodowani, którzy brali czynny udział to pracownicy zakładu.  Ćwiczenia odbyły się pod nadzorem  Komendanta Powiatowego Policji w Węgrowie, Komendanta Straży Pożarnej. Ponadto udział wzięli pracownicy Starostwa Powiatowego w Węgrowie, wójtowie gmin. Jako obserwatorzy  przedstawiciele terenów zarządzania kryzysowego z powiatu sokołowskiego, łosickiego, wołomińskiego i ostrowskiego.

Podejrzany o rozbój

Policjanci z Węgrowa otrzymali zgłoszenie, że na terenie miasta został napadnięty 30 - letni mężczyzna. Nieznany sprawca zaatakował go brutalnie bijąc po głowie i twarzy po czym zabrał telefon i uciekł.Działania funkcjonariuszy w tej sprawie przyniosły efekty i podejrzewany o napaść 24-latek został zatrzymany. Przedstawiono mu zarzut rozboju a sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt.

Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności  od 2 do 12 lat.

Akcja EDWARD

W czwartek (21 września) policjanci prowadzili akcję pod nazwą EDWARD, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zwrócić uwagę na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Akcja EDWARD promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli dążenie do zmniejszenia liczby wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym do zera. Z całą pewnością założenie to jest niezwykle trudne do osiągnięcia w praktyce. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że akcja EDWARD to oprócz wzmożonej aktywności Policji na europejskich drogach, ma przede wszystkim zwrócić uwagę na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Data realizacji działań EDWARD tj. 21 września br., nie jest przypadkowa, bowiem akcja przypada w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności. 

Akcja „PASY”

W niedzielę (17 września) na drogach powiatu węgrowskiego prowadzono akcję PASY, mającą na celu ograniczenie skutków wypadków drogowych, które wynikają z niezapinania pasów bezpieczeństwa oraz nieużywania urządzeń służących do przewozu młodych pasażerów.

Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa potrafią uratować nas od kalectwa, a nawet śmierci. Niezapięte lub zapięte nieprawidłowo pasy bezpieczeństwa niejednokrotnie są przyczyną wysokiej śmiertelności i urazów u ofiar wypadków drogowych. Wiele z zaistniałych zdarzeń drogowych mogłoby się zakończyć tylko zniszczeniami pojazdów, a nie urazami kierujących, czy też pasażerów. Jednak mimo apeli w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy nie przestrzegają, a wręcz lekceważą obowiązek jakim jest jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Działania „SMOG”

W czwartek 14 września policjanci prowadzili działania pn. ,,SMOG”, mające na celu wyeliminowanie z ruchu niesprawne technicznie pojazdy, w szczególności charakteryzujących się nadmierną emisją spalin do atmosfery.

Prowadzona akcja pod kryptonimem ,,SMOG” odbywa się cyklicznie.  Działania mają na celu eliminowanie z ruchu tych pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, co może wpływać na zwiększoną emisję spalin.

Policja apeluje do kierowców o systematyczne sprawdzanie stanu technicznego własnych pojazdów.

Działania "NURD"

To akcja, podczas której policjanci zwracają szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów.Podczas działań „NURD” przeprowadzonych 8 września policjanci ujawnili 24 wykroczenia popełnione przez kierowców. W tym ujawniono wykroczenia dotyczące nieprawidłowego zachowania w stosunku do pieszych.

Policyjne działania „NURD” mają na celu dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych. Są ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenie pieszych w ruchu drogowym. W ramach akcji stróże prawa zwracali uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi sami nie łamią zasad ruchu drogowego.

Zebrano: na podstawie info KPP Węgrów, st. post. Marta Lewandowska

 
Michal Krupa