Wieści gminne

19-go sierpnia br. w Łochowie odbyła się Gala „Optymista Roku 2017” połączona z otwarciem nowej luksusowej części hotelu Folwarku należącego do kompleksu Pałac i Folwark Łochów, których właścicielem jest Grupa Arche. Gala została zorganizowana na cześć i w przeddzień Światowego Festiwalu Optymizmu 2017. Nie minęło półtora roku jak kompleks ten, mimo kwietniowego pożaru dachu jednego z obiektów, był gotów.

Następnego dnia w niedzielę, przy deszczowej pogodzie, głównym wydarzeniem był Światowy Festiwal Optymizmu, który również odbył się w nowoczesnym centrum konferencyjnym na terenie Folwarku. Zob.: Statuetki Optymista Roku 2017 rozdane! oraz Folwark Łochów.

 

•Na dzień 30 sierpnia br. zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Łochowie, mającą dokonać pilnych zmian w wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2017-2035 oraz zmian w budżecie gminnym. Zmiany te wiązały się z niewystarczającymi w wyniku przetargu środkami na gminną drogę w Samotrzasku i Gwizdałach. Ponadto wyrażono zgodę na przyjęcie darowizny nieruchomości we wsi Barchów na rzecz gm. Łochów z przeznaczeniem pod drogę gminną. To druga w mijające wakacje sesja nadzwyczajna.

•W wyniku powyższej decyzji radnych doszło do zawarcia umowy na przebudowę ponad jednego kilometra drogi w Samotrzasku z wykonawcą - firmą Szpańscy Jerzy, Jacek, Dawid, Czystość Spółka Jawna z Wołomina (na odcinku od km 0+810 do km 1+945, o dł.1135mb - w kierunku torów). W ramach przebudowy wykonana zostanie nawierzchnia asfaltowa o szerokości  5 m wraz z poboczami oraz przepustu pod koroną drogi 2xØ600mm. Wartość zawartej umowy opiewa na kwotę 1.362.022 zł, w tym 1 mln zł dofinansowania gwarantuje promesa podpisana przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach usuwania skutków zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej. 15 listopada br. planowany jest termin zakończenia robót.

•Dnia 23 sierpnia br. Burmistrz Łochowa powierzył:

- stanowisko dyrektora SP nr 1 im. Baonu Nadbużańskiego Armii Krajowej w Łochowie p. Magdalenie Sobiczewskiej;

- stanowisko dyrektora SP nr 2 w Łochowie p. Renacie Jaczewskiej;

- stanowisko dyrektora SP im. Orła Białego w Ostrówku p. Renacie Zapaśnik;

- stanowisko dyrektora SP im. Henryka Sienkiewicza w Kamionnie p. Agnieszce Pyźlak.

Stanowiska te powierzono, w wyniku wcześniej przeprowadzonych konkursów, na okres 5 lat szkolnych, tj. od 1.09.2017 r. do 31.08.2022 r.

•W tym roku dożynki wojewódzkie 27 sierpnia w Sierakowie k/Przasnysza. Delegacja Powiatu Węgrowskiego liczyła 52 osoby, wśród których najważniejszymi osobami byli Starostowie Dożynek - Państwo Ewa i Paweł Supłowie z Międzylesia k/Miedznej, prowadzący tam gospodarstwo rolne o pow. około 60 ha. Okazały wieniec dożynkowy i chleb dożynkowy, to nieodzowne atrybuty naszej delegacji.

•Natomiast dożynki diecezjalne odbędą się 9 września w Perlejewie. Naszą parafię reprezentować będzie Jasiorówka. Dożynki parafialne będą tydzień później.

•Dnia 10 września (niedz.) na targowisku miejskim w Łochowie odbędzie się festyn Integracyjny „Otwórz Oczy” organizowany przez Stowarzyszenie „Jacy? Tacy?”. Relacja z festynu w kolejnym numerze GŁ.

•10 września na Rynku Mariackim w Węgrowie Mazowieckie Święto Chleba i Sera. W programie m.in. dwa koncerty: Vice Versa oraz Cleo. Sponsorem tego występu jest Hochland Polska. Jeśli chleb i ser to i pokazy kulinarne: ser w kuchni (blogerki/przekąski serowe).

•10 września uroczystości w sanktuarium w Loretto. Z parafii Łochów, na te okoliczność, wyruszy rankiem pielgrzymka, również z innych sąsiednich parafii.

•14 września Diecezjalny Dzień Młodzieży Serpelice 2017. Po katachezach koncert zespołu Full Power Spirit.

•Dnia 2 września br. (sob.) w Ostrówku odbył się Piknik Rodzinny „Zakończenie Lata”. Było mnóstwo atrakcji i muzyki do północy. Nie dopisała tylko aura.

•Gmina Łochów trafiła na bardzo dobrego wykonawcę, powierzając  termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej „Rajski Ptak”, zlokalizowanej przy ulicy Żeromskiego w Łochowie - firmie Budomur z Pułtuska.

•Jak to czas szybko mija. Niepostrzeżenie zamykamy za sobą dwudziesty rok wydawania Gazety Łochowskiej. Tak to już 240 edycja, miesiąc w miesiąc. Jeśli dodamy do tego wydanie 32 numerów Głosu Łochowa, poprzedzającego nowy tytuł prasowy to mamy już za sobą 22 lata i pół roku działalności. Aż trudno uwierzyć, nikt nie przypuszczał, że tyle lat można wydawać lokalną gazetę, podczas gdy różne lokalne tytuły prasowe powstawały i upadały. Nasz sukces nie byłby niemożliwy, gdyby nie nasi Czytelnicy, którzy gdy zbliża się 10 dzień danego miesiąca pytają w punktach sprzedaży: „Czy jest już kolejny numer Gazety Łochowskiej”. I to najbardziej napawa nas optymizmem i mobilizuje do dalszej pracy redaktorskiej. Prowadzenie GŁ to również cały szereg prac organizatorsko-logistycznych, z prowadzeniem ksiąg VAT-owskich włącznie. Podziękowania kierujemy również do reklamodawców. Niektórzy są z nami od samego początku.

• Również niepostrzeżenie odleciały od nas bociany. Pierwsza, najliczniejsza tura, bezpośrednio po 15 sierpnia, druga znacznie mniej liczna - po 26 sierpnia. Ostatnie „niedobitki” odlecą na początku września, np. ten z Twarogów, który jeszcze 5 września nie mógł się rozstać z tą miejscowością.

nPoczątki sezonu piłkarskiego ŁKS Łochów nie najlepsze. Inauguracja rozgrywek klasy A z dn. 20 sierpnia do udanych nie należała. W wyjazdowym meczu z Legionem Wa-wa nieznacznie ulegliśmy przeciwnikowi, bo 2:3.W drugiej kolejce rozgrywek (27 sierpnia u siebie) było już nieco lepiej lecz jedynie remis 2:2 z Wichrem Kobyłka, który dał nam jeden punkt w tabeli. W kolejnym meczu (wyjazdowy) rozegranym 2 września ulegliśmy 1:2 MKS Hutnikowi Wa-wa. Po trzech meczach zajmujemy zatem przedostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem 1 pkt. Najbliższy mecz - 9. września - jest meczem wyjazdowym. Zagramy z SRT Halinów.

•W dniach 25-27 sierpnia (weekend) na stadionie ŁKS Łochów odbył się turniej piłkarski o Puchar Lata 2017 roczników: 2001, 2004, 2005, 2005, 2006, 2008.

•Burmistrz Łochowa ogłosił dla organizacji pozarządowych konsultacje w celu poznania ich opinii na temat projektu rocznego programu współpracy na 2018 r. Konsultacje będą trwały między 8 a 29 września br. Ich wynik nie jest wiążący dla Burmistrza Łochowa. Po czym program ten zostanie przyjęty (uchwalony) przez radnych Rady Miejskiej w Łochowie.

• Zakończyły się prace związane z przebudową 980 mb drogi gminnej w Dąbrowie. Roboty trwały od maja do sierpnia br. Droga ta przeszła ogromną metamorfozę i zyskała nową jakość. Wykonano podbudowę, nawierzchnię asfaltową wraz z trzema przepustami poprzecznymi. Jej oficjalny odbiór techniczny odbył się z udziałem inspektora nadzoru Jacka Księżopolskiego, wykonawcy Jerzego Szpańskiego oraz burmistrza Roberta Gołaszewskiego, wiceburmistrz Małgorzaty Łotarskiej i pracowników Urzędu Miejskiego w Łochowie. Wartość zadania wyniosła 769.233 zł brutto. Gmina Łochów na tę inwestycję otrzymała promesę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach usuwania skutków zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej w kwocie 603 921 zł.

•MiGOK Łochów ogłosił przetarg nieograniczony na kompleksowe przygotowanie Sali widowiskowej z reżyserką i mini studia, z terminem składania ofert do 30 sierpnia br. Sala ta pamięta PRL-owski szyk, zupełnie nie pasujący do obecnych czasów, mimo „retuszy” w tzw. międzyczasie. Może coś wreszcie zmieni się w niej.

•7 września w sali konferencyjnej ZSP w Łochowie odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku w ramach tej akcji czytaliśmy „Wesele” St. Wyspiańskiego. Organizatorem tego czytania byli: Biblioteka Publiczna im. Medarda Downarowicza w Łochowie oraz gospodarz czytania - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie.

• Malowane Lato 2017 z literaturą w tle - to wystawa prac dzieci z Zespołu Szkół w Kamionnie otwarta w MiGOK Łochów dnia 4 września br. (pon.) na rozpoczęcie roku szkolnego.

•Wnioski o przyznanie socjalnego stypendium szkolnego na r. szk. 2017/2018 należy składać do 15 września br. w Centrum Usług wspólnych (Urząd Miejski) Al. Pokoju 75, pok. Nr 14. Można też i po tym terminie lecz musi być podane uzasadnienie nie zachowania ww. terminu. Miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 514 zł netto.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) - jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 000, a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwsze trzy brygady są już w trakcie formowania; przygotowanie następnych trzech jednostek zaplanowano na 2017 rok, kolejnych pięć brygad powstanie w 2018, a ostatnich sześć - w 2019 roku. Na stronie www.powiatwegrowski.plznajdziecie szereg informacji, jak dostać się do Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW): wymagania, procedury rekrutacji, wniosek o powołanie do OT (Obrony Terytorialnej),jak zostać Terytorialsem, akty prawne, materiały do samokształcenia dla kandydatów do TSW.

Został opublikowany kalendarz Szkolnego Związku Sportowego rozgrywek sportowych uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu węgrowskiego, w ramach współzawodnictwa sportowego szkół. Również i w tym roku szkolnym mnóstwo dyscyplin sportowych. Wyniki współzawodnictwa za miniony r. szk. 2016/2017 podamy niebawem.

•Co tydzień o godz. 17.00 w niedzielę w salce parafialnej parafii Łochów (na dole) odbywają się spotkania AA - Anonimowych Alkoholików.

                R

 
Michal Krupa