Sejmik turystyczny w Łochowie

Łochów, a właściwie Pałac Łochów, staje się coraz popularniejszy. W dniach 25-26 września br. w Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowym w Łochowie odbędzie się XI Sejmik Turystyczny Województwa Mazowieckiego. Termin sejmiku zbiega się ze Światowym Dniem Turystyki, będzie to więc doskonała okazja do wręczenia odznak honorowych „Za zasługi dla Turystyki”.

SLOW ROAD oraz SLOW FOOD to główne tematy tegorocznego Sejmiku. To cykliczne wydarzenie organizowane jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego już po raz jedenasty. Każdego roku biorą w nim udział m.in. przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z terenu Mazowsza, organizacje pozarządowe działające na rzecz turystyki, a także przedstawiciele regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych.

 

Jednym z celów tegorocznego sejmiku będzie podsumowanie i rozszerzenie projektu SLOW ROAD – MAZOVIA EDITION. Pierwszego dnia obrad krakowska firma ESKADRA - główny organizator i realizator ogólnopolskiego projektu SLOW ROAD wystąpi z cyklem wykładów.

Tematyka drugiego dnia sejmiku będzie nawiązywała do popularnego obecnie trendu SLOW. Zaplanowano m.in. wystąpienia przedstawicieli magazynu i portalu KUKBUK, którzy opowiedzą o wyjątkowym jedzeniu i ludziach je wytwarzających oraz o tym jak skutecznie promować SLOW FOOD. Jednym z wykładowców będzie członek stowarzyszenia Hotele Historyczne w Polsce. Podpowie on, jak adaptować obiekty historyczne do celów hotelarskich, gastronomicznych czy rekreacyjnych.

Kulminacyjnym punktem tegorocznego sejmiku turystycznego będzie uroczysta gala, podczas której przyznane zostaną odznaki „Za Zasługi dla Turystyki”. Uhonorowane zostaną nimi osoby zasłużone dla rozwoju turystyki na Mazowszu. Uroczystość uświetni występ zespołu SinginBirds.

Uczestnicy Sejmiku będą też mieli też okazje poznać urokliwe miejsca Węgrowa, Starejwsi i Liwa.

Współorganizatorami sejmiku są Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Powiat Węgrowski, jako jednostka samorządu terytorialnego.

Jednak nieco wcześniej, bo już 14 września br. w Węgrowskim Ośrodku kultury odbedzie się II Kongres Turystyczny Powiatu Węgrowskiego „Dolina Liwca” - szansą na rozwój turystyki. Kongres otworzy Krzysztof  Fedorczyk - Starosta Węgrowski.

Po czym nastąpi rozstrzygnięcie Konkursu na „Produkt Turystyczny Powiatu Węgrowskiego”, wystąpienia okolicznościowe oraz część artystyczna, na którą złożą się występy młodzieży: Zespołu „Zawierucha” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w  Węgrowie, Zespołu  Folklorystyczno-Ludowego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie i Zespołu Tanecznego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem. Otwarta też zostanie wystawa fotograficzna Ryszarda Sakowskiego „Dolina Liwca”. Jak na kongres turystyczny przystało będzie też degustacja potraw kuchni regionalnej i tradycyjnej.

 
Michal Krupa