Kajakiem po Liwcu

Spływy kajakowe naszą lokalną rzeką Liwiec stają się coraz bardziej popularne. Choć to nie jest jeszcze zakończenie tegorocznego sezonu spływów kajakowych tą rzeką, to biorąc pod uwagę lata minione, bieżący sezon należy udać za najbardziej udany.

A kilku przewoźników, organizatorów tych spływów, dwoją się i troją, by sprostać zamówieniom rządnych wrażeń podczas spływu i chcących kontaktu z dziewiczą przyrodą. Bo czego jak czego ale w pięknie meandrującej, najpierw po południowym Podlasiu, a następnie wschodnim Mazowszu rzece tego rodzaju elementów i doznań nie brakuje.

Zasadniczym jednak walorem tej rzeki jest jej czystość i szerokie koryto oraz leniwy nurt, który właściwie każdemu umożliwia spływy kajakowe.

 I tak rzeka Liwiec, jej dolina, a zwłaszcza spływy kajakowe Liwcem stały się ciekawym, atrakcyjnym turystycznie miejscem na mapie Mazowsza. Oczywiście chciałoby się konkretnych pomostów, sanitariatów i gastronomi na przystaniach lecz czy wtedy rzeka ta nie straci na swej naturalności. Liwiec jest lewym dopływem Bugu. Jego długość wynosi 142 km. Posiada dwa źródła, główne - południowe (161 m n.p.m.) położone nieopodal wsi Sobicze oraz północne znajdujące się blisko wsi Zawady. Ujście Liwca do Bugu znajduje się w Kamieńczyku (84 m n.p.m.), 4 kilometry od miasta Wyszków. Średni przepływ tej rzeki na wysokości Łochowa wynosi 10,5 m³/s a spadek rzeki głównej wynosi 0,54%. Główne jej dopływy to Stara Rzeka, Helenka, MuchawkaKostrzyń, Czerwonka, Miedzanka oraz Osownica. Spadek rzeki wynosi 0,54%. Średni przepływ w Łochowie wynosi 10,5 m³/s. Rzeka przepływa przez miejscowości: Chodów, Pruszyn, Mokobody, Wyszków (gm. Liw), Liw, Węgrów, Starawieś, Paplin, Kalinowiec, Łochów, Urle, Kamieńczyk. W roku 2010 tereny te zostały włączone do programu Natura 2000 - Ostoja Nadliwiecka. 

Przewoźnicy proponują kilka tras wytyczonych przez zespół Liwiec.com

1. Chodów k. Siedlec - Kisielany (8,1 km)

2. Kisielany - Zaliwie Szpinki (9,3 km)

3. Zaliwie Szpinki - Wyszków (wieś) (15,7 km)

4. Wyszków (wieś) - Węgrów (19,8 km)

5. Węgrów - Kalinowiec (21,9 km)

6. Kalinowiec - Zawiszyn k. Łochowa (18,9 km)

7. Zawiszyn k. Łochowa - Kamieńczyk k. Wyszkowa (18,2 km).

Oczywiście w grę wchodzą i inne warianty, nieco krótsze od powyższych, np. Wyszków (wieś) - Liw, czy Węgrów - Paplin.

Red. w tym sezonie już czterokrotnie skorzystała z usług tych przewoźników i gorąco poleca doznań sam na sam z jeszcze nie zdegradowanym środowiskiem, kojącą przyrodą - jeśli nie w tym sezonie, to na pewno w przyszłym roku.

               

 
Michal Krupa