Policyjne info

Działania „prędkość”

25 sierpnia, na drogach powiatu węgrowskiego podobnie jak na terenie całego kraju policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „prędkość”. Pracujący w tym czasie na drogach funkcjonariusze skupiali się głównie na wykroczeniach polegających na przekraczaniu dozwolonej prędkości. W akcji uczestniczyło 8 policjantów. Skontrolowano łącznie 36 kierujących pojazdami. Funkcjonariusze odnotowali w sumie 14 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości.

 

Długi sierpniowy weekend

Policjanci zakończyli działania „sierpniowy weekend”. W ciągu 6 dni połowy sierpnia węgrowscy policjanci odnotowali 1 wypadek drogowy. Jedna osoba została ranna. Doszło też do 6 kolizji drogowych. Policjanci pracujący w tym czasie na drogach zatrzymali łącznie 4 kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu.

Bezpieczeństwo … nad wodą

16 sierpnia nad węgrowskim Zalewem odbył się pokaz ratownictwa wodnego i sprzętu pożarniczego, ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy oraz prelekcja na temat zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Wspólne działania węgrowskich policjantów oraz strażaków jakie odbyły  się nad Zalewem miały na celu poprawa bezpieczeństwa na obszarach wodnych i terenach bezpośrednio do nich przyległych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz akcji „Bezpieczne wakacje”. Celem przedsięwzięcia było także zwrócenie uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może rekreacja wodna i promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczenie takich wypadków.

Podczas przeprowadzanych ćwiczeń można było zobaczyć pokaz ratowania osoby tonącej i udzielania jej pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentację sprzętu do ratownictwa wodnego oraz jego praktyczne wykorzystanie. Ćwiczenia te przeprowadzili strażacy z państwowej i ochotniczej straży pożarnej. O zasadach bezpiecznego wypoczynku oraz zagrożeniach związanych z wypoczynkiem nad wodą przypomnieli policjanci.

Kampania „Kierujesz życiem”

Ma ona na celu kształtowanie świadomości oraz zachęcenie odbiorców do przestrzegania przepisów ruchu drogowego w zakresie obowiązujących limitów prędkości jazdy oraz dostosowania tej prędkości do warunków ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem odbiorców w grupie wiekowej 18-24 lata.

Kampania „Kierujesz życiem” poprzedza akcję Policji „Prędkość", mającą na celu kontrolę przestrzegania prawa w zakresie dopuszczalnych limitów prędkości, a tym samym ograniczenie liczby zdarzeń drogowych poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z prędkością większą od dozwolonej lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego.

W 2016 r. w 33 664 wypadkach drogowych śmierć poniosło 3026 osób, a 40 766 zostało rannych. Z danych Policji za ubiegły rok wynika, że szczególną uwagę należy zwrócić na wypadki spowodowane w wyniku niedostosowania prędkości jazdy do warunków ruchu, ponieważ nadal jest to główna przyczyna wszystkich wypadków zaistniałych na polskich drogach z udziałem kierujących.

Najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków charakteryzuje się grupa tzw. młodych kierowców w wieku 18-24 lat. W 2016 r. byli oni sprawcami 20% wypadków powstałych z winy kierujących, w których zginęły 542 osoby, a 7 790 zostało rannych. Jest to grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka. 

                Za: KPP Węgrów

 
Michal Krupa