Policyjne info

Czołowe zderzenie samochodów

31 lipca w Łochowie, na DK 62 (ul. Węgrowska) doszło do czołowego zderzenia samochodów marek BMW i Honda. Do wypadku doszło około 4 rano. Na skutek zderzenia ucierpiała jedna osoba, którą przetransportowano do szpitala. Policja prowadzi czynności wyjaśniające, w jakich okolicznościach doszło do wypadku.  Droga była przez kilka godzin zablokowana. Tego samego dnia w okolicach Łochowa zablokowana była też DK 50, gdyż wywróciła się ciężarówka.

Podejrzany o kradzież

 

Węgrowscy policjanci pracując nad sprawą kradzieży, ustalili w połowie lipca i  zatrzymali podejrzanego o kradzież mężczyznę. Z samochodu skradziono laptopa portfel w którym znajdowały się pieniądze, dowód osobisty, prawo jazdy i  kartę bankomatową. Podejrzanym mężczyzną okazał się  26 latek z gm. Korytnica został osadzony w policyjnym areszcie. Mężczyzna usłyszał już policyjne zarzuty za kradzież. Grozi  jemu za to  kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Działania „Trzeźwość w przewozie osób"

17 lipca  w powiecie węgrowskim prowadzone były policyjne działania „Trzeźwość w przewozie osób” mające  na celu ujawnianie i uniemożliwianie dalszej jazdy nietrzeźwym kierowcom pojazdów komunikacji publicznej, taksówek, transportu prywatnego osób, a także nauki jazdy. Na kierujących takimi pojazdami spoczywa szczególna odpowiedzialność, bowiem zdarzenia drogowe z ich udziałem powodują zagrożenie dla znacznej liczby użytkowników dróg. Mundurowi sprawdzali  stan trzeźwości kierujących autobusami, „busami” a także pojazdami nauki jazdy, taksówkami czy też innymi pojazdami realizującymi transport osób. Sprawdzano też kierowców pod kątem posiadania przez nich wszelkich wymaganych dokumentów, w tym uprawniających do prowadzenia tego typu działalności. Skontrolowano 102 kierujących, z czego 35 to kierowcy busów i autobusów. Tego dnia nie ujawniono żadnych nieprawidłowości.

Działania „Prędkość”

W dniach 14-16 lipca w ramach krajowych działań „Prędkość” węgrowska drogówka czuwała nad bezpieczeństwem podróżujących na drogach powiatu oraz reagowała na wykroczenia popełniane zarówno przez kierujących jak i pieszych. Głównym zadaniem policjantów było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych a także przeciwdziałanie agresywnym zachowaniom. Skontrolowano 73 pojazdy, 35  z nich przekroczyła dozwoloną prędkość. Sprawdzano także stan trzeźwości wszystkich kierowców.

Obchody Święta Policji

W piątek (14.07) podczas uroczystych obchodów Święta Policji w Węgrowie, funkcjonariusze uczcili 98 rocznicę utworzenia Policji Państwowej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Bazylice Mniejszej w Węgrowie a następnie zostały wręczone akty mianowania - na wyższy stopień służbowy awansowano 25 policjantów pełniących służbę na terenie miasta Węgrowa oraz gmin powiatu węgrowskiego.

Trzeźwość w przewozie osób

17 lipca w powiecie węgrowskim prowadzono policyjne działania „Trzeźwość w przewozie osób” mające  na celu ujawnianie i uniemożliwianie dalszej jazdy nietrzeźwym kierowcom pojazdów komunikacji publicznej, taksówek, transportu prywatnego osób, a także nauki jazdy. Na kierujących takimi pojazdami spoczywa szczególna odpowiedzialność, bowiem zdarzenia drogowe z ich udziałem powodują zagrożenie dla znacznej liczby użytkowników dróg. Mundurowi sprawdzają  stan trzeźwości kierujących autobusami, „busami” a także pojazdami nauki jazdy, taksówkami czy też innymi pojazdami realizującymi transport osób. Policjanci  również sprawdzą kierowców pod kątem posiadania przez nich wszelkich wymaganych dokumentów, w tym uprawniających do prowadzenia tego typu działalności. Apelujemy do osób, o zdecydowaną reakcję gdy widzą, że za  kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach!

Cysterna w rowie

13 lipca w Budziskach na K62 kierowca cysterny  z zawartością kwasu mrówkowego z  nieznanych przyczyn zjechał do rowu. Nie doszło do rzozszczelnienia cysterny. Nikomu nic się nie stało. Przez kilka godzin trwały utrudnienia na drodze, policjanci kierowali ruchem. Następnego dnia  trwało przepompowywanie kwasu mrówkowego, droga  była częściowo zablokowana - ruch wahadłowy.

Graficiarze schwytani

11 lipca łochowscy policjanci otrzymali informację, że kilka osób niszczy pociąg  stojący na torach postojowych stacji PKP Łochów. Po tym zgłoszeniu niedaleko stacji PKP, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej  samochód, w którym jechało czterech mężczyzn. W trakcie sprawdzania pojazdu policjanci znaleźli w samochodzie puszki z farbą. Mężczyźni przyznali się, że namalowali na pociągu graffiti. Zatrzymani  to mieszkańcy Warszawy w wieku od 19 do 22 lat. Usłyszeli zarzuty niszczenia mienia. Wszyscy zatrzymani mężczyźni za swoje czyny odpowiedzą teraz przed sądem. Grozi im do  lat 5 więzienia.

Czarne punkty

Węgrowska policja wspólnie z innymi służbami na terenie całego powiatu prowadzi kontrole w rejonach dzikich kąpielisk, rzek, stawów. 10 lipca funkcjonariusze wspólnie z przedstawicielem Urzędu Gminy w Wierzbnie podczas kontroli miejsc najbardziej niebezpiecznych umieścili nową  tablicę tzw. „czarny punkt” nad  rzeką Liwiec w rejonie  miejscowości Karczewiec, gm. Wierzbno.  Takie punkty są także  oznaczone na terenie gm. Łochów w rejonie Bugu w miejscowości Szumin, Wywłoka oraz na terenie gm. Sadowne w Wilczogębach nad jeziorem Kotło.

Mamy nadzieję, że oznakowanie niebezpiecznych miejsc oraz wzmożone kontrole przyczynią się do rozsądnego korzystania z dzikich kąpielisk, a tym samym do zmniejszenia liczby wypadków.

Woda daje nam wiele przyjemności, ale nie wolno jej lekceważyć. Kiedy zauważymy, że ktoś tonie należy bezzwłocznie wezwać pomoc, rzucić tonącemu przedmiot umożliwiający utrzymanie się na wodzie. Jeśli potrafimy, idźmy tonącemu na ratunek zabierając ze sobą przedmiot ułatwiający utrzymywanie się na wodzie. Należy pamiętać, żeby podpływać do tonącego od tyłu uniemożliwiając mu chwyty, które mogłyby ograniczyć nasze ruchy. Kiedy osoba jest nieprzytomna udzielamy pierwszej pomocy. Jeśli nie potrafimy ratować tonącej osoby zapamiętajmy miejsce, w którym zniknęła pod powierzchnią wody, by wskazać to miejsce ratownikom.

 

Za: KPP Węgrów, post. Marta Lewandowska

 
Michal Krupa