Archiwum

Wieści gminne

 Szpital Powiatowy w Węgrowie wzbogacił się o nowy blok operacyjny. Uroczystego otwarcia bloku i od-dania do użytku dokonano 20 kwietnia b.r. Sale operacyjne wyposażone są w nowoczesny sprzęt chirurgiczny, anestezjologiczny i diagnostyczny. Budowa bloku trwała 6 lat i kosztowała 12 mln zł. Powiat Węgrowski dofinansował inwestycję kwotą 2,4 mln zł, a pozostała kwota pochodziła ze środków własnych szpitala.

 

 Dnia 26 kwietnia podczas sesji Rady Powiatu zatwierdzono sprawozdanie finansowe SP ZOZ za 2016 r. i przeznaczenia zysku netto, gdyż wpłynęły z NFZ środki za tzw. nadwykonania, dzięki czemu kolejny rok powiatowa służba zdrowia zamknęła się „na plusie”. To ewenement na skalą krajową, a w najnowszym rankingu „Rzepy” nasz powiatowy szpital w kategorii szpitali z kontraktem NFZ do 29 mln zł znalazł się na 4 miejscu w Polsce. Wzięto w nim pod uwagę trzy wskaźniki: efektywność aktywów, rentowność sprzedaży i dynamikę kontraktu z NFZ (z roku na rok).

 4 maja w dzień Św. Floriana swoje święto obchodzą strażacy. W tym roku uroczystości związane z Dniem Strażaka w Gminie Łochów odbyły się 6 maja i rozpoczęły się mszą św. w intencji Druhen i Druhów strażaków koncelebrowaną przez o. Rafała Kapałę SSCC proboszcza parafii Gwizdały i kapelana OSP Gminy Łochów Antoniego Kunickiego. Po uroczystej mszy św. druga część uroczystości odbyła się w remizie strażackiej w Pogorzelcu, gdzie strażacy przyjęli szczególne podziękowania od Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego za pracę na rzecz społeczności lokalnej, zaangażowanie i ciągłą gotowość do niesienia pomocy potrzebującym.

 Dnia 13 maja w parafii Łochów rozpocznie się Jerycho Różańcowe - 7 dni i 6 nocy trwać będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu. Tego samego dnia w Węgrowie Diecezjalne rozpoczęcie Nabożeństw z udziałem ks. Biskupa Tadeusza Pikusa. Następnego dnia będziemy gościli w naszej parafii O. Piotra Twardawego - zakonnika z Zakroczymia, który będzie mówił o Anonimowych Alkoholikach i Dorosłych Dzieciach Alkoholików, o zagrożeniach i formach pomocy, a 15 maja w  poniedziałek uda się on do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 W dniu 27 kwietnia 2017 roku odbyły się eliminacje powiatowe Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjów. W kategorii szkół podstawowych I miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 1 w Łochowie, reprezentowanej przez Wiktorię Jabłonowską, Hannę Ciulak, Bartosza Ziółkowskiego i Jakuba Gałązkę. II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Węgrowie, zaś III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku. W kategorii szkół gimnazjalnych najlepszymi okazały się Gimnazjum Gminy Liw w Węgrowie, Gimnazjum im. bł. Edwarda Grzymały w Sadownem i Gimnazjum im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie.

 Chłodna tegoroczna wiosna, bynajmniej do 6 maja, i kasztanowcom by zakwitły na matury zabrakło około tygodnia. Egzamin pisemny z języka polskiego (4 maja) i matematyki (5 maja) w porównaniu z ub. rokiem okazał się dosyć łatwy, więc może wyniki będą obiecujące.

 W tym roku Bierzmowanie odbędzie się 20 maja.

 Tegoroczne oazy wakacyjne:

- Oaza Młodszych Dzieci Bożych - Sarnaki 24.06-2.07 i 3-11.07, II-IV klasa podstawówki (260 zł),

- Oaza Dzieci Bożych - Sarnaki 12-22.07, V-VI klasa podstawówki (390zł).

 Budowa ul. Parkowej znalazła się w budżecie na 2017 r., z czego się bardzo cieszymy. Pozdrawiamy - Mieszkańcy ulicy Parkowej.

 31 maja na całym świecie obchodzony jest dzień Bociana Białego. To okazja, by mówić więcej o tych sympatycznych ptakach i inicjować działania, które poprawią warunki ich życia. Do dnia 6 maja na 27 szt. zostało zasiedlonych 85% bocianich gniazd (23 szt. - wynik podobny co w ub. roku) znajdujących się przy trasie Łochów-Węgrów (dolina Liwca). To wyjątkowo dobry rok, gdyż z krajowych statystyk wynika, iż ich populacja spadła o ponad 15%.

• Po 23 kolejce rozgrywek piłkarskich A klasy Warszawa I nasz ŁKS spadł w tabeli na 8 pozycję z dorobkiem 33 pkt. przegrywając z AON Rembertów 0:6. Tydzień wcześniej wygrali oni na wyjeździe z przedostatnią drużyną w tabeli Kamionek Warszawa 6:2. Czyli w kratkę. Chociaż na pocieszenie Michał Chmielewski po 22 kolejce został liderem klasyfikacji. Następny mecz na wyjeździe z Wichrem Kobyłka (9 miejsce w tabeli). Zostały jeszcze do rozegrania 3 mecze. Wszystko wskazuje na to, że kolejny sezon zostajemy w A klasie.

                R