Archiwum

Policyjne info

Majowy bilans na drogach

W związku z długim weekendem majowym węgrowscy policjanci od 28 kwietnia do 3 maja, przeprowadzili wzmożone działania na drogach powiatu węgrowskiego. Na drogach powiatu węgrowskiego nad bezpieczeństwem podróżujących czuwała zwiększona ilości patroli. Policjanci przede wszystkim sprawdzali prędkość i trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów. Pomimo wzmożonych kontroli oraz apeli o zachowanie rozwagi, przestrzeganie przepisów i trzeźwość,  od piątku 28 kwietnia na drogach w powiecie węgrowskim doszło do jednego wypadku, 13 kolizji drogowych oraz zatrzymano trzech kierujących w stanie nietrzeźwości.

 

Do wypadku doszło 3 maja w Sadownem. Wstępnie ustalono, że 36-letni  kierujący volkswagenem  na prostym odcinku drogi zjechał na przeciwległy pas i doszło do zderzenia z volkswagenem. Kierująca tego pojazdu oraz pasażerowie zostali przewiezieni do szpitala. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości, okazało się, że 36-latek miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Postępowanie w sprawie wypadku prowadzi KP w Łochowie.

Posiadał nielegalne papierosy

Łochowscy kryminalni prowadząc wspólne działania z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili kontrolę jednego z mieszkań na terenie gm. Sadowne. W mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli 11880 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Za wprowadzenie w obrót nielegalnego towaru skarb państwa straciłby ponad 13 tys. zł. 

55-letni mieszkaniec pow. węgrowskiego usłyszał zarzuty nielegalnego posiadania papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kodeks karny skarbowy za taki czyn przewiduje karę grzywny.

„Mój rower – moje życie”

W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”, na terenie powiatu węgrowskiego  policjanci przeprowadzą działania prewencyjne pn. „Mój  rower- moje życie” ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa rowerzystów. Zadaniem funkcjonariuszy będzie zwracanie uwagi na łamanie przepisów drogowych zarówno przez kierowców jak i rowerzystów, podnoszenie świadomości w zakresie własnego bezpieczeństwa w trakcie poruszania się drogami, w tym przede wszystkim obowiązku stosowania się do przepisów, wymogach technicznych, które musi spełniać jednoślad, potrzebie zakładania  kasku oraz elementów odblaskowych, a ponadto unikania jazdy w słuchawkach z włączoną muzyką, co w znacznym stopniu ogranicza postrzeganie zagrożeń na drodze.

Działania „Mój rower - moje życie” prowadzone są na terenie powiatu węgrowskiego od 22 kwietnia do 22 września 2017 r.

Policjanci apelują do kierowców o przestrzeganie przepisów oraz szczególną ostrożność podczas manewrów drogowych, zwłaszcza  gdy na jezdni znajduje się rowerzysta. Do rowerzystów także apelujemy o stosowanie się do przepisów drogowych, a także rozsądek podczas wykonywania manewrów na drodze.

„Bezpieczne przejście”

Na terenie naszego powiatu policjanci wydziału ruchu drogowego prowadzą raz w tygodniu działania „Bezpieczne przejście”. W ich trakcie szczególnym nadzorem ze strony funkcjonariuszy objęte zostają przejścia dla pieszych.

Główne przyczyny wypadków powstałych z winy pieszych to wyjście przed pojazd, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Piesi najczęściej wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, zapominając, że nawet niewielka prędkość pojazdu nie daje kierującemu możliwości natychmiastowego zatrzymania auta.

Mundurowi obserwują przejścia dla pieszych i zwracają szczególną uwagę na zachowanie kierowców oraz  niechronionych użytkowników dróg, którzy dopuszczają się wykroczeń.

Policyjne działania „Prędkość”

19 kwietnia, na drogach powiatu węgrowskiego podobnie jak na terenie całego kraju policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „prędkość”. Pracujący w tym czasie na drogach funkcjonariusze skupiali się głównie na wykroczeniach polegających na przekraczaniu dozwolonej prędkości. W akcji uczestniczyło 8 policjantów. Skontrolowano łącznie 38 kierujących pojazdami. Funkcjonariusze odnotowali w sumie 27 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości.

Wielkanocny weekend

W związku ze Świętami Wielkanocnymi, węgrowscy policjanci przeprowadzili akcję „Wielkanoc 2017”. Dbali oni o bezpieczeństwo podróżujących, kierowali ruchem w miejscach wzmożonego ruchu, kontrolowali również prędkość i trzeźwość kierujących. Podczas akcji doszło do 8 kolizji oraz nie odnotowano żadnego wypadku. W podobnym okresie ubiegłego roku doszło do 5 kolizji i 1 wypadku oraz zatrzymano 4 nietrzeźwych kierujących na terenie powiatu węgrowskiego.

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa w powiecie

Od 20 września 2016 roku w powiecie węgrowskim funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od tego dnia każdy z mieszkańców może informować Policję o zauważonych przez siebie zagrożeniach bezpieczeństwa i porządku. Policjanci powiatu węgrowskiego odnotowali w czasie funkcjonowania mapy 290 zgłoszeń - liczba zgłoszeń potwierdzonych to 145, niepotwierdzonych: 144.

Przypominamy, by zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej Policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa:https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

 

Za: KPP Węgrów