Archiwum

40 twarzy Bersza

Do 12 kwietnia br. mogliśmy podziwiać w Galerii MiGOK w Łochowie wystawę „40 twarzy Bersza” będącą zbiorem  fotografii 36 polskich artystów-fotografów, którą otwarto 24 marca br. Głównym modelem na pracach jest już nieżyjący  Andrzej Bersz.

Andrzej Bersz ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych. Był jednak człowiekiem wszechstronnym. Uprawiał: malarstwo, grafikę, ceramikę, zajmował się projektowaniem wnętrz i mebli. U schyłku swojej zawodowej kariery zajmował  się fotografią.  Poszukując modelek założył równocześnie konto modela. Tak też w wieku 61 lat został fotomodelem,  a zarazem aktorem.  Jako model  udzielał się również w reklamach, na planach filmów, czy w teledyskach.

 

Na zdjęciach odgrywał przeróżne role:  społeczne, polityczne, dramatyczne, baśniowe. Pozował sam, czasami w towarzystwie pięknych pań, innym razem  wcielał się w postacie kobiece.  

Wernisaż w MiGOK-u rozpoczęty został koncertem  Joanny Mioduchowskiej - autorki piosenek - słów i muzyki. Piosenkarka zaprezentowała swoje utwory, pochodzące głównie z jej debiutanckiej płyty „Bujam w obłokach”. Śpiewając i grając jednocześnie na gitarze oraz korzystając w niektórych partiach z gry na harmonijkach ustnych umiejętnie wprowadziła uczestników wernisażu w świat Berszy.

Na jej repertuar składają się zarówno piosenki autorskie, jak i utwory z tekstami poetów klasyków, np. Leśmiana oraz współczesnych, np. Krzysztofa Knyziaka. Teksty Joanny Mioduchowskiej były wykorzystywane m.in. przez zespół Elektryczne Gitary.

Na otwarciu wystawy w Galerii Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury gościli  także niektórzy autorzy fotografii: kurator wystawy Michał Buddabar, Agnieszka Surdej, Sławomir  Patoka, Bartosz Grzywna, a także Rafał Rudnik z Ostrówka (Węgrowskiego) - współorganizator  tej ekspozycji. (Jego fotografie nie brały udziału w wystawie).  Fotografowie ci,  to nie tylko artyści, którzy uwiecznili na swych zdjęciach Andrzeja Bersza, ale również i jego przyjaciele.  Dzięki nim, wszyscy, którzy przybyli na otwarcie wystawy, mogli dowiedzieć się jakim właściwie człowiekiem był ów model.  Wiedzę dopełnił kilkominutowy film, w którym nakręcono wywiad z Berszem poświęcony jego pracy fotomodela.

Zarówno fotografie, jak i oprawa muzyczna bardzo się wszystkim podobały.  Panowała sympatyczna atmosfera, a sami artyści fotografowie zmarł 10 kwietnia 2016 roku. Można powiedzieć, że w swoim życiu wykorzystał talent, jaki posiadał i w pełni zrealizował swoje marzenia. Pamięć po nim pozostanie na zawsze m.in. na tych fotografiach oraz w sercach osób, które z nim współpracowały.

                A.K.